Recent Posts

sobota, 19 lipca 2014

Orzechówka "Marcinek"

Nalewka z zielonych orzechów włoskich to bardziej lekarstwo niż trunek. Doskonale pomaga w niestrawnościach i nieżytach przewodu pokarmowego a także biegunkach.Polecana jest w profilaktyce cukrzycy i łagodnych jej postaciach. Dlatego warto wypić jej niewielki kieliszek zwłaszcza po obfitym i ciężkostrawnym posiłku. A dlaczego "Marcinek" ? To długa historia, a jej bohater na pewno będzie wiedział o co chodzi.


Składniki
  • 15 orzechów włoskich
  • 5-7 gorzkich migdałów
  • 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
  • 10 goździków
  • cienko obrana skórka z 1 cytryny.
  • 1 litr spirytusu
  • szklanka cukru.

Wykonanie: 

Umyte orzechy kroimy na połówki,lub drobniej (zbieramy je do końca lipca i pamiętamy, że sok z orzechów farbuje i plami ręce!). Umieszczamy je w słoju razem z pozostałymi składnikami i zalewamy spirytusem, szczelnie zamykamy. Słój umieszczamy w słonecznym i ciepłym miejscu i co kilka dni mieszamy w nim. Po miesiącu zlewamy nalewkę i filtrujemy ją. Pozostałość zasypujemy szklanką cukru - możemy także dodać 1/2 szklanki wody. Po około 2-3 tygodniach zlewamy syrop, filtrujemy go i mieszamy ze zlaną uprzednio nalewką. Rozcieńczamy wodą - zależnie od upodobań. Rozlewamy do butelek i przechowujemy w ciemnym miejscu. Nalewka naprawdę dobra jest po roku, choć jej właściwości lecznicze silniejsze są wkrótce po rozlaniu. 
Pamiętajmy, że nawet najlepsze lekarstwo użyte w nadmiarze szkodzi! Dlatego zachowajmy umiar i chrońmy przed nim dzieci.

Autor: Mirosław Górski

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dobre lekarstwo na bóle żołtkowe -wypróbowane od pokoleń

Ewa Górska pisze...

Dokładnie. Sama się leczyłam własną orzechówką. Na dyskomfort w żołądku też pomaga. Pozdrawiam.

Prześlij komentarz